Fake Pokémon karty dělají starost každému sběrateli Pokémonů. Na první pohled není jednoduché poznat, jestli se jedná o podvrh, anebo ne. Obzvláště pokud to člověk nečeká. Na druhý pohled se už ale originální Pokémon kartičky rozpoznat dají. Existuje totiž hned několik způsobů, jak je od sebe odlišit. Falešné Pokémon TCG karty bývaly obzvlášť oblíbené mezi školáky, kteří se na sběratelství příliš nesoustředili, ale chtěli si hlavně zahrát. To bylo ovšem ještě v době, kdy bylo složité tu vůbec nějaké Pokémon karty sehnat. To už je hudbou minulosti, tak se společně pojďme podívat, jak si rychle a jednoduše můžeme pravost Pokémon TCG karet ověřit.
První zlaté pravidlo
Prvním krokem je samotná volba obchodu, kde pořídit karty. Stačí si vygooglit třeba Pokemon TGC a hned se objeví celý zástup eshopů (pro jistotu stačí mrknout na recenze třeba přes Heuréka.cz a s výběrem by problém být neměl). Rozhodně není dobrý nápad kupovat karty někde ve stánku na trhu, anebo z druhé ruky. Tím se riziko toho, že Pokemón karty budou falešné zvyšuje.
Na Pokémon TCG kartičce cosi nesedí
Když si padělatel nedal moc záležet, tak se falešná TCG karta dá poznat pouhým okem. Zde je pár nejběžnějších příkladů:
- Nesedí obrázek. Je tam třeba rovnou něco jiného. „Pokémon„, co neexistuje, anebo třeba Digimon.
- Staty Pokémon karty se liší od originálů. Nejvíc to bije do očí u počtu životů a útočné síly. Čím novější edice, tím vychází silnější pokémoni, avšak nikdy životy a ani útočná síla nepřekročí hranici 300. Tedy, tento mezník obecně platil poměrně dlouho, ale s novějšími edicemi a silnějšími kartamy V a VMax už tento limit platit nemusí. Stále se ale útočná síla pohybuje v řádech stovek a ne tisíců.
- Další způsob je text pod obrázkem. Když porovnáme pravou kartu a falešnou, tak se stává, že na falešné kartě je text psaný jinou velikostí, anebo jiným fontem a lze jej tak rozlišit i pouhým okem.
- Další možnost odlišení je barva zadní strany karty. Falešné jsou velmi často světlejší, než pravá karta.
- Falešná karta byvá velmi často z tenčího papíru. Když vezmete pravou kartu a ohnete ji a pak falešnou, každá udělá odlišný oblouk. Tím, že je falešná karta z měkčího papíru, tak se může i zlomit. U originálu se to nestane.
Další způsoby odhalení fake Pokémon karty
Nejpoužívanějším a doma na koleně nejspolehlivějším způsobem je asi zkouška průsvitnosti. Pravá karta z pevného papíru propustí minimum světla, kdežto ta falešná pěkně prosvítá.
Ale nejpřesnějším způsobem ověření je černý proužek. Pravé karty pokémonů mají prostřední vrstrvu z černého papíru, takže když kartu rozpůlíte, je pruh krásně vidět. Tento způsob je sice nejpřesnější, ale moc bych ho nedoporučoval, protože se jedná o definitivní test, který kartu zničí. 😀
Ověření pravosti karty jde mnoha způsoby. Zde máte aspoň ty nejčastější, nebo spíše nejlehčí způsoby a doufám, že vám to pomůže k protřídění vaší sbírky. Já jsem třeba po letech zjistil, že mám doma plno falešných karet ještě z dětských let a zrovna dvakrát jsem do vzduchu radostí neskákal.