Naposledy jsme tu něco o Magic: The Gathering psali ještě v době, kdy se titulem „nejdražší MTG karta“ pyšnil prsten Pána prstenů a kdy jsem si naivně myslel, že přesvědčím manželku, aby si se mnou párkrát zahrála. Z toho jsem už ale vyrostl a po několika měsíčním snažení jsem už zamával bílou vlajkou a raději hraji jakožto správný autista sám proti sobě. Za posledních pár let, tedy doslovně myšleno 2 roky, jsme se dočkali hned dvou rekordů ohledně prodeje nejdražší MTG karty a The One Ring se posunul na druhou příčku. Pojďme se tedy podívat na podrobnosti.
Aukční rekord: Black Lotus za 3 miliony dolarů
Neznámý sběratel karetní hry Magic: The Gathering stanovil nový rekord, když za ikonickou kartu Black Lotus zaplatil neuvěřitelných 3 miliony dolarů. I přes fakt, že se Black Lotus nesmí používat na oficiálních turnajích kvůli své přehnané síle, jeho hodnota na sběratelském trhu je obrovská.
Společnost CGC Cards na svém instagramu oznámila, že prodala tuto vzácnou kartu za částku, která odpovídá téměř 70 milionům korun. Black Lotus, který vyšel v první edici hry, je považován za jednu z nejsilnějších karet. S nulovou cenou totiž přidává hned 3 many jakékoliv barvy a ještě jej lze zahrát jako interrupt. Hráči tak poskytne až příliš velkou výhodu ihned v úvodních kolech partie. To je také důvod, proč je na oficiálních turnajích vlastně odjakživa zakázán.
Prsten moci příliš dlouho nevládl...
Magic: The Gathering je karetní hra, která si svou popularitu udržuje již více než 30 let. Karty z prvních edic se staly vysoce ceněnými sběratelskými předměty. Black Lotus, konkrétně, je jednou z nejvyhledávanějších karet mezi sběrateli. Odhaduje se, že na světě existuje pouze zhruba 1100 exemplářů této karty, což výrazně přispívá k její vzácnosti a vysoké hodnotě.
Případ kanadského skladníka Brooka Traftona, který vloni objevil vzácný Prsten moci při rozbalování balíčku Magic: The Gathering, ukazuje, jak rychle mohou karty této hry nabývat na hodnotě. Trafton prodal svou kartu za 2,2 milionu dolarů populárnímu zpěvákovi Post Malonovi. Tento příběh obletěl svět a znovu upozornil na rostoucí trend investování do sběratelských karet.
Tehdy probíhal lov na tuto unikání kartu, která je v této verzi jediná na celém světě, takže se třeba ještě na první příčku v budoucnu dostane. Pro srovnání máte vpravo běžnou verzi a vlevo tu unikátní.
Sběratelství a investice do MTG
Black Lotus, prodaný za 3 miliony dolarů, byl ve výjimečně dobrém stavu, což zvýšilo jeho cenu. Kupec zůstal anonymní, takže není jasné, zda karta skončí jako zlatý hřeb nějaké sbírky, nebo zda se jedná o investiční příležitost. Magic: The Gathering karty obecně rychle rostou na hodnotě, což z nich činí atraktivní investiční objekt. Třeba si v budoucnu uděláme nějakou menší analýzu.
Magic: The Gathering není jen pro sběratele fyzických karet, ale lze jej hrát i digitálně. Hra pokračuje v rozšiřování svého dosahu a přitahuje nové hráče po celém světě, což svým způsobem přispívá k její stálé popularitě a růstu hodnoty karet. Z hlediska investice se ale nic nevyrovná klasické fyzické kartičce, kterou se doma můžete kochat a online se budete kochat maximálně tak nad grafy s její rostoucí cenou.
V úvahu samozřejmě nebereme existenci NFT, což by pak mohlo znamenat i možnost investice do MTG online. Tuhle možnost jsme ale popravdě zatím nezkoumali – třeba by to byl fajn nápad na další článek, tak nám dejte vědět v komentářích, jestli máme po něčem takovém zapátrat a nějak to tu spatlat dohromady ve smysluplný text.
Nejdražší MTG karta a její vliv na sběratelský trh
Prodej Black Lotusu za 3 miliony dolarů představuje nový milník v historii Magic: The Gathering a sběratelských karet obecně. Tento rekordní prodej potvrzuje rostoucí hodnotu a význam sběratelských karet nejen jako hobby, ale i jako seriózní investiční příležitosti. Magic: The Gathering tak nadále zůstává fascinující hrou nejen pro hráče, ale i pro investory a sběratele po celém světě.
Na druhou stranu je potřeba upozornit, že stačí pouze sebemenší poškození a hodnota investice se rapidně snižuje. Jen pro představu se můžete mrknout třeba na Cardmarket, kde je Black Lotus ve verzi Alpha momentálně v cenovém rozmezí od 18000 eur (v poor kvalitě) do 229 000 eur (v gem mint stavu). Tak co, neválí se vám někde doma nějaké staré MTG karty? Třeba se z nich po těch letech vyklube poklad!