Zhruba dva roky nazpět nám Česká televize přinesla zajímavou reportáž o tom, že v Japonsku vznikla Dívčí válka, manga, která se věnuje období husitských válek. Ty jsou nám tu v Česku velice dobře známé, je to přeci jen učivo základních škol. Některé události se navíc pamatují poměrně snadno, třeba takový začátek husitských válek 30. července 1419.
Pokud vám to datum nic neříká, pražská defenestrace už by třeba mohla. Dle hospodských odborníků to vypadá, že si ji každoročně připomíná poměrně značné množství obyvatelstva, zejména pokud přijde řeč na politiku. Asi tedy není divu, že došlo na licenční tanečky a k vydávání této mangy se nakonec odhodlalo české nakladatelství Argo. To, co ale přišlo poté, už překvapením zřejmě bude.
Proč Dívčí válka nepatří mezi dětské knížky?
Cílem Dívčí války není historická přesnost (ono by to ani moc se samurajským Žižka-sanem nešlo), ale spíš důraz na kresbu a na realistické zpracování hrůz středověku. Manga je tedy plná drastických akcí, krutých situací a erotických scén, lze-li to tak vůbec nazvat, když je tam znázorněno poměrně explicitně znásilnění nezletilých dívek.
A tady se dostáváme pomalu k jádru pudla, které vygradovalo nedávno vydaným 5. dílem. Dívčí válka 5 totiž obsahuje poměrně značnou do detailu vyobrazenou erotickou sekvenci s orgiemi (přes 10 stránek) a přitom byla na pultech knihkupectví volně zařazena mezi dětskou literaturu, případně mezi mangu primárně pro náctileté.
"Závažná tisková chyba" poslala Dívčí válku z pultů
Na tuto situaci jako první upozornil český anime youtuber Meon se svým videem s příznačným názvem „Argo vydalo v Česku komiks s dětským péčkem„, z něhož jsme pak čerpali k námětu tohoto článku. Pozastavuje se nad tím, jak je vůbec možné, že k něčemu takovému došlo. Každá vydaná kniha, komiks, manga, prostě cokoliv tištěného se totiž u profesionálních nakladatelství podrobuje dlouhému procesu, kterého se účastní překladatel, korektor, sazeč tisku, redaktor a já nevím, kolik dalších lidí a nikomu za celou dobu nepřišlo divné, že by Dívčí válka 5 měla být zařazena mezi knihy pro děti.
Nejvtipnější na tom však je reakce samotného Arga, které už má na své pažbě třeba legendární zářez mnoha komiksových fanoušků díky fuckupu ohledně Providence. O tom si ale popovídáme třeba někdy příště.
Jaká tedy byla reakce Arga?
Ze začátku asi ani žádná reakce nebyla, ale po upozornění od Meona si knihkupectví začaly kontrolovat alespoň umístění 5. dílu Dívčí války a postupně jí i stahovat z regálů. Národní knihovna obepsala zbytek knihoven s upozorněním na erotický obsah a s odkazem na zmíněné youtube video.
Vzhledem k tomu, že manga na sobě neměla žádné upozornění ohledně vyšší doporučené věkové hranice a neměla ani ochrannou fólii, takže si jí každý kolemjdoucí mohl v libosti prolistovat, tak se pak pod záminkou „vážné tiskové chyby“ nakonec stáhla z prodeje. Nyní už je manga zázračně opravená a bez závažných tiskových chyb zpět v obchodech i s nálepkou 18+ a fólií.
Ačkoliv jsme v rychlosti žádnou oficiální reakci Arga na sociálních sítích nenašli, přece jen se objevilo alespoň pár (doslova) odpovědí, z nichž lze udělat obrázek, a to poměrně zajímavý.
„Dobrý den, velice nás to mrzí, neměli jsem o tom, co se v knize nachází, ani tušení. Na vysvětlenou: Jedná se o pátý díl řady, takže jsme netušili, že vybočuje, od japonského vydavatele jsme žádné informace neměli, a nikdo v nakladatelství není japanista, takže veškeré práce zadáváme ven – překlad, redakci i korektory. A japanisti jsou, zdá se, zvyklí na ledacos, v Japonsku jsou patrně jiné standardy. Nyní po upozornění knihy stahujeme z knihkupectví, balíme do fólií a nalepíme na ně výstrahu. Opravdu nást to mrzí, další díly budeme pečlivě prověřovat.“
A zde je druhá reakce:
„Vzhledem k nejasnosti definice problematického obsahu, a jelikož se jedná o pátý díl komiksové řady, nešli jsme cestou žádných zvláštních opatření, a to i proto, že jsme neobdrželi žádné upozornění od japonského nakladatele. I v Japonsku jsou tyto hranice velmi diskutovány, avšak Dívčí válka tam nevzbudila žádnou kontroverzi a prodává se bez obalu mezi ostatními mangami. Po upozornění, že kniha může svým obsahem šokovat, stahujeme pátý díl z prodejen, balíme jej do fólie a bude opatřen upozorněním na obsah nevhodný pro čtenáře mladší osmnácti let.“
Husitské bojové kozy
Pardon, vozy. To druhé si dělá Argo se svým vyjádřením. Nepřímo tedy přiznávají, že mangu ani nečetli, natožpak, aby si zjistili pár základních informací o manze samotné a jejím autorovi. Co se Dívčí války týče, je v Japonsku běžně mezi ostatní mangou svého druhu.
Akorát s tím nepatrným rozdílem, že se jedná o seinen, tedy mangu pro dospělé muže, kde se objevují i erotičtější kousky. Není to tedy pro malé děti a třeba takového Naruta tam u Dívčí války asi nenajdete.
Dalším varovným signálem mohl být i fakt, že autor Dívčí války, Koiči Óniši začínal jako kreslíř hentai mangy a tím pádem by nemuselo být až tak překvapující, že s erotickými scénami ve svých dílech zrovna nešetří. No, a pak je tu ten fakt, že to prošlo pod rukama docela velkému počtu lidí před vydáním a nikomu to nepřipadalo divné.
Celá situace je až tragikomická a nám přišla tak zajímavá, že jsme se s ní s vámi chtěli podělit. Pokud chcete ke čtení něco lehčího, psali jsme nedávno třeba o edičních plánech českých komiksových nakladatelů.