O Steamu jsme tu v poslední době psali spíše v dobrém, když jsme se zaměřovali na úspěšnou herní novinku Helldivers 2, ale nyní tu máme informaci z trošku odlišného soudku na téma „Steam žaloba“. Podle žalobců Steam zneužívá své dominantní postavení na trhu k potírání konkurence a předražování prodávaných her. Jen pro představu si Steam bere skoro 3x větší provizi než konkurenční služby. V zájmu 14 milionů poškozených hráčů tak právní kancelář Millberg London požaduje astronomické odškodnění ve výši téměř 20 miliard korun.
Aktivistka za digitální práva: Vicky Shotbolt
Iniciátorkou žaloby je Vicky Shotbolt, zakladatelka organizace Parent Zone, která bojuje za digitální práva dětí. Své argumenty prezentuje na stránce s výmluvným názvem „Steam, You Owe Us“ (Steame, dlužíš nám peníze).
Digitální obchod Steam změnil herní svět k lepšímu. Je ale jeho třicetiprocentní podíl ještě dnes pro vývojáře výhodný? Je tím pádem Steam žaloba oprávněná?
Monopolní praktiky a nekalé podmínky
„Společnosti, které mají na trhu dominantní postavení, si nesmějí účtovat nadměrné nebo nekonkurenční ceny. Nemohou také ukládat jiné nekalé obchodní podmínky, které brání nebo ztěžují ostatním, aby jim konkurovali,“ vysvětluje žalující strana zastupovaná právnickou kanceláří Millberg London. Tento spor se především zaměřuje na třicetiprocentní provizi, kterou si Steam bere z každé prodané hry. Tento poplatek je považován za neobhajitelně vysoký a jen zvyšuje konečnou cenu, kterou platí zákazníci. Vydavatelé jsou navíc nuceni zavázat se k takzvané cenové paritě, která brání prodeji titulů za nižší ceny na konkurenčních platformách.
Pravdou je, že Shotboltová není zdaleka první, kdo si myslí, že třicetiprocentní podíl je v dnešní době neadekvátní. Tento názor vedl i ke vzniku konkurenčního obchodu Epic Store, který si bere jen 12 %. Nicméně, kvůli zmíněné cenové paritě se rozdíl nijak neprojevuje v konečných cenách pro zákazníky, pouze zvyšuje marže vývojářů. Pouze 6 procent vývojářů považuje tento poplatek za opodstatněný.
Steam žaloba: Pokuta a možné důsledky
Žalobci požadují od Valve pokutu ve výši 656 milionů liber (přes 19 miliard korun), která by byla v případě úspěchu rozdělena mezi 14 milionů britských uživatelů Steamu. Steam zaznamenal rekordní zájem v loňském roce, přičemž podle společnosti VG Insights vykázal celosvětové tržby ve výši 9 miliard dolarů (cca 205 miliard korun).
Zda žaloba skutečně skončí u soudu, musí nejprve posoudit britský odvolací soud pro hospodářskou soutěž. Pokud soud žalobu nepřijme, může být případ zastaven ještě před tím, než se vůbec pořádně rozběhne. Server BBC připomíná, že podobných kolektivních žalob proti technologickým gigantům přibývá, podány byly například proti Facebooku, Googlu nebo Sony.
Na závěr bychom jen dodali, že na Steamu momentálně frčí v plném proudu festival demoverzí, což proti žalobě nijak nepomůže, ale hráčům to může trochu zlepšit náldu, když si mohou zadarmo vyzkoušet několik stovek zajímavých her.