Black Myth: Wukong se rychle stává jednou z nejočekávanějších her současnosti. Vývojářské studio Game Science přináší akční RPG říznuté čínskou mytologií s ambicí redefinovat tento žánr a nabídnout hráčům něco opravdu výjimečného. Ale pojďme si to raději rozebrat postupně, protože i když vše na papíře vypadá skvěle, není od věci udržet si zdravou dávku skepticismu.
Příběh inspirovaný klasikou čínské literatury
Hra se inspiruje slavnou čínskou klasikou Cesta na západ, konkrétně postavou Opičího krále Wukonga, který je známý svou neuvěřitelnou sílou, chytrostí a schopností měnit podobu. Black Myth: Wukong sleduje jeho cestu za vykoupením a pomstou, kdy se musí postavit nejen armádám nepřátel, ale i svým vlastním démonům. Tento příběh je v čínské kultuře pevně zakořeněn a nabízí nespočet možností pro zajímavý děj plný epických soubojů a filozofických otázek. Vývojářům se zde nabízí obrovský potenciál pro hluboký a emotivní příběh, ale přenést to vše do videoherní podoby není jednoduchý úkol.
Herní mechaniky a hratelnost – víc než jen pěkné záběry?
Jednou z hlavních atrakcí Black Myth: Wukong je slibovaná hratelnost. Kombinace rychlých akčních prvků a taktiky zní skvěle, ale co když se to celé zvrhne v repetitivní mlácení nepřátel bez větší hloubky? Wukongovy schopnosti zní na papíře fantasticky – kdo by nechtěl být mistrem bojových umění s možností transformace do různých tvorů? Ale otázkou zůstává, zda tyto schopnosti budou opravdu využitelné a smysluplné, nebo zda budou hráči zmateni nadbytečnými možnostmi. My jenom doufáme, že to bude ta první varianta a všichni si hru užijeme…
Navíc, když vezmeme v úvahu, že každá hra s otevřeným světem má tendenci stát se „sandboxem“ plným náhodných vedlejších úkolů, které odvádějí od hlavního příběhu, stojí za to přemýšlet, zda Black Myth: Wukong dokáže tento trend zvrátit a přinést konzistentní a plynulý zážitek.
Grafika – dechberoucí, ale za jakou cenu?
Grafika hry je jedním z jejích největších lákadel, a to právem. Unreal Engine 5 umožňuje vytvořit vizuálně ohromující svět, který hráče doslova vtáhne. Prostředí je navrženo s ohromujícím smyslem pro detail a atmosféru. Každý les, chrám nebo nepřítel vypadá jako umělecké dílo. Nicméně, náročnost této grafiky může být pro některé hráče překážkou, a to především na PC – venku už totiž jsou hardwarové požadavky.
Podle zveřejněných hardwarových požadavků bude potřeba slušně vybavený počítač, aby hra běžela hladce. Minimální požadavky jsou sice poměrně rozumné, ale pro plné využití vizuálního potenciálu hry bude potřeba opravdu výkonný stroj. Otázkou tedy zůstává, zda si hru užijí i ti, kteří nemají špičkové herní sestavy. Ostatně, posoudit to můžete sami v následujícím přehledu:
Minimální požadavky:
Doporučené požadavky:
- OS: Windows 10 64bit
- Procesor: Intel Core i5-7500 / AMD Ryzen 5 1600
- Paměť: 8 GB RAM
- Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 580 8GB
- DirectX: Verze 12
- Úložiště: 40 GB volného místa
- OS: Windows 10 64bit
- Procesor: Intel Core i7-9700K / AMD Ryzen 7 3700X
- Paměť: 16 GB RAM
- Grafika: NVIDIA GeForce RTX 2070 / AMD Radeon RX 6700 XT
- DirectX: Verze 12
- Úložiště: 40 GB volného místa (SSD doporučeno)
Vývojáři doporučují využití SSD pro plynulejší zážitek, zejména při načítání náročných scén. Tato hra je jednoznačně určena pro výkonnější stroje, které zvládnou realistickou grafiku a plynulý chod bez kompromisů. No, a pro hráče na herních konzolích – vy to moc řešit nemusíte 😀
Budoucnost hry – čeká nás další cyberpunkový scénář?
Plány do budoucna zahrnují podporu komunity, možná rozšíření příběhu prostřednictvím DLC, a potenciálně i další hry, které se budou odehrávat ve stejném vesmíru. Black Myth Wukong má tedy všechny předpoklady stát se nejen úspěšným titulem, ale i začátkem nové série, která osloví hráče po celém světě.
Všichni si ale ještě dobře pamatujeme fiasko kolem vydání Cyberpunk 2077. Hra, která měla být revolucí, skončila u mnoha hráčů jako zklamání plné bugů a nesplněných očekávání. Ačkoliv Game Science není žádné CD Projekt RED, stále zde existuje riziko, že očekávání kolem Black Myth: Wukong mohou být příliš vysoká. Bude se hra potýkat s podobnými problémy? Dokáže dostát svým slibům, nebo se ztratí v záplavě očekávání a technických potíží?
Závěr – jen těžko krotíme nadšení
Black Myth: Wukong je určitě hra, kterou stojí za to sledovat. Slibuje mnoho a zatím se zdá, že má potenciál stát se jedním z hitů roku. Ale jak to tak bývá, mezi slibem a skutečností je často propast. Nezbývá než doufat, že se vývojářům podaří překonat všechna úskalí a že hra přinese nejen skvělý zážitek, ale i fungující a plynulý herní svět. Takže se připravte se, ale doporučujeme zůstat nohama pevně na zemi (já osobně mám problém s tím, že si vždy něco vyhypuju a pak jsem zklamaný, tak vás toho prostě chci ušetřit).
Pro zajímavost – víte, že Opičí král Wukong má svou vlastní verzi i v populární hře League of Legends? Je to jen další důkaz toho, jak silně tento mýtus pronikl do moderní popkultury.